Pielgrzymów zwiedzających Dom Ulgi w Cierpieniu, zachwyca zarówno odwaga Ojca Pio, jak i rozmach, z jakim rozpoczęto prace budowlane w 1947 roku, a także profesjonalne wyposażenie. Szpital obsługiwany jest przez wyspecjalizowany personel medyczny, zespoły wolontariuszy, najnowocześniejszy i najdroższy zarazem sprzęt. Wielką uwagę zwraca się w tym miejscu na duchowe potrzeby pacjentów, lekarzy i personelu. Zapewne dlatego w centrum kompleksu znajduje się kaplica szpitalna obsługiwana przez licznych kapelanów – kapucynów. Szpital imponuje wielkością i organizacją.

 

Ojciec Pio, doświadczony licznymi chorobami, znał ciężar cierpienia. Z litością pochylał się nad chorymi, cierpiącymi i opuszczonymi. Często powtarzał, że pragnął w chorych dostrzegać samego cierpiącego Jezusa. Pragnął otoczyć ich należytą opieką, bez względu na koszty i nakład sił.

 

Lata II wojny światowej szczególnie unaoczniły Ojcu Pio potrzebę niesienia ulgi osobom chorym. 9 stycznia 1940 roku odbyło się pierwsze posiedzenie komitetu budowy szpitala. W klasztorze kapucynów z Ojcem Pio spotkali się: Guglielmo Sanguinetti, Carlo Kisvarday i Mario Sanvico. Zapadła wówczas decyzja o budowie szpitala.

 

Pomysł budowy szpitala oddalonego od większych miejscowości, na terenie pozbawionym dobrych dróg dojazdowych, bez narzędzi i specjalistów, bez środków finansowych – uznano za szaleństwo. Pomysłodawcy nie dysponowali żadnymi funduszami. Włochy wyniszczone były działaniami wojennymi, stacjonowaniem aliantów i klęskami żywiołowymi, w tej sytuacji trudno było spodziewać się pomocy ze strony państwa. A Ojciec Pio posiadał tylko złotą monetę o nominale jednego franka, którą otrzymał od nieznajomej kobiety, i niezłomną wiarę w Bożą Opatrzność i ofiarność wiernych.

 

Z powodu działań wojennych prace budowlane rozpoczęto dopiero w 1947 roku. Niezbędne materiały i narzędzia sprowadzano z Foggii oddalonej o ponad 40 kilometrów. Brakowało wody, energii, środków lokomocji. Wiele prac wykonywano ręcznie. Wraz z ich rozpoczęciem zaczęła napływać pomoc. Znaczącą kwotę 250 mln lirów przekazał rząd Stanów Zjednoczonych przez pośrednictwo UNRA. Szczególnymi dobrodziejami szpitala, w początkowej fazie budowy, byli: Fiorello La Guardia – pochodzący z Foggii burmistrz Nowego Jorku i prezes UNRA, oraz Barbara Ward – angielska dziennikarka.

 

8 grudnia 1949 roku otwarto pierwszy gmach szpitala – z jasnymi salami dla chorych i nowoczesnym zapleczem medycznym. Z czasem powstały następne. Obecnie w szpitalu udostępnia kilka tysięcy łóżek, szereg specjalistycznych sal operacyjnych i zabiegowych, laboratoriów i pracowni rehabilitacyjnych. Jednym z ostatnich bloków szpitalnych jest Dom Chorego Pielgrzyma. W szpitalu mieści się także centrum Grup Modlitwy Ojca Pio, które – zgodnie z życzeniem Ojca Pio – są zapleczem modlitewnym dla tego dzieła.

 

Poświęcenie i uroczyste otwarcie szpitala odbyło się 5 maja 1956 roku. Mszę Świętą przy ołtarzu wzniesionym przed wejściem głównym celebrował Ojciec Pio, a uczestniczyło w niej około piętnastu tysięcy jego duchowych dzieci i pielgrzymów. Gmach poświęcił kard. Lercaro.

 

Mimo iż Dom Ulgi w Cierpieniu u swych źródeł jest przedsięwzięciem prywatnym, oddanym przez Ojca Pio pod jurysdykcję Stolicy Apostolskiej, działa w ramach państwowej służby sanitarnej i posiada status generalnego szpitala regionu. Kolejne rozbudowy pozwoliły zwiększyć ilość miejsc z początkowych trzystu do ponad tysiąca. Szeroko rozwinął się sektor medyczny oraz chirurgiczny. Polimabulatorium Jana Pawła II jest ostatnim zrealizowanym projektem Domu Ulgi w Cierpieniu. Szpital prowadzi działalność kliniczną w ścisłym kontakcie z włoskim Ministerstwem Zdrowia i głównymi ośrodkami poszukiwań naukowych we Włoszech i Europie. Organizuje również zjazdy naukowe na poziomie regionalnym, krajowym, a także międzynarodowym. Ze względu na wymogi technologiczne, personalne i organizacyjne Dom Ulgi w Cierpieniu uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych szpitali we Włoszech.

 

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-

Reklama

  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Mondo Travel 18-25.09.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO W ROCZNICĘ ŚMIERCI   Zwiedzane miejsca: Monte Cassino, Pompeje, Neapol,

Misja Travel 09-16.05.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO + SANKTUARIA + UROKLIWE MIASTECZKA WŁOSKIE   Zwiedzane miejsca: Diviono

Misja Travel 07-14.10.2017

PIELGRZYMKA DO GROBU OJCA PIO + SANKTUARIA   Zwiedzane miejsca: Divino Amore, Rzym, Watykan, Mont

Mondo Travel 03-08.04.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO Z ODNOWIENIEM ŚLUBOWANIA MAŁŻEŃSKIEGO   Zwiedzane miejsca: Rzym, Waty

Misja Travel 06-13.05.2017

PIELGRZYMKA DO GROBU OJCA PIO + SANKTUARIA   Zwiedzane miejsca: Divino Amore, Rzym, Watykan, Mont

Misja Travel 22-29.07.2017

PIELGRZYMKA DO GROBU OJCA PIO + SANKTUARIA   Zwiedzane miejsca: Divino Amore, Rzym, Watykan, Mont

El Travel 18.03-01.04.2017

SANKTUARIA I STOLICE EUROPY   Zwiedzane miejsca: Turyn, Lourdes, Santiago de Compostela, Fatima,

Pax 3.12-14.12.2016

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z GWADELUPE   Zwiedzane miejsca: Gwadelupe, Chol

You are here:   HomePrzewodnikSan Giovanni RotondoSGR - Dom Ulgi w Cierpieniu

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
    Moje życie w bliskości Ojca Pio. Tajemny dziennik duchowy Dzień dobry z Ojcem Pio. Niezwykły notatnik Dar języków Święty Feliks przyjaciel dzieci