Pietrelcina - Kościół Matki Bożej Anielskiej

Przy Placu Zwiastowania w Pietrelcinie wznosi się kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, z charakterystyczną wieżą zwieńczoną metalowym kurem wpatrzonym na wschód. Świątynia została wybudowana niedługo po wielkim trzęsieniu ziemi, które 1688 roku nawiedziło południowe Włochy. W 1843 roku erygowano przy niej parafię, ale aż do 1908 roku funkcję tę pełnił kościół pw. Świętej Anny. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1701 roku, a dokonał jej kard. Orsini. W następnych latach była sukcesywnie rozbudowywana i upiększana.

 

Mówi się, że to kościół dzieciństwa Ojca Pio, co nie do końca zgodne jest z prawdą. Gdy mały Francesco się urodził, kościół parafialny przebudowywano i przez wiele lat był nieczynny. Otwierano go wprawdzie z okazji wielkich uroczystości, gdyż pozostałe kościoły nie pomieściłyby wszystkich wiernych, ale na co dzień funkcję parafii przejął mały kościółek Świętej Anny, znajdujący się w dzielnicy zamkowej (Rione Castello).

 

Kościół Matki Bożej Anielskiej można natomiast nazwać pierwszą świątynią Ojca Pio – kapłana. Gdy po święceniach kapłańskich z powodu choroby mieszkał w rodzinnym domu, w tym kościele odprawiał Msze Święte, udzielał sakramentów i długie godziny spędzał na modlitwie.

 

W miejscu obecnego okazałego kościoła stał kiedyś mniejszy, siedemnastowieczny kościółek pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Obok niego znajdował się niewielki szpital i cmentarz. Ponieważ parafia w Pietrelcinie nosiła wezwanie Matki Bożej Anielskiej, gdy w 1849 roku przenoszono jej siedzibę z Rione Castello do tego kościoła, dokonano też zmiany patronów obu kościołów – św. Anny i Matki Bożej Anielskiej. Szybko jednak się okazało, że również nowa siedziba parafii nie jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych, zwłaszcza podczas wielkich uroczystości. Proboszcz, Nicola De Tommassi podjął więc w 1880 roku decyzję o rozbudowie świątyni. Dzieła dokończył dopiero jego drugi następca, don Salvatore Pannullo. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło w 1904 roku, a więc już po wyjeździe Francesca Forgione do nowicjatu.

 

Kościół był wiele razy niszczony przez trzęsienia ziemi. Po ostatnim z nich – w 1962 roku – popękane mury groziły zawaleniem. Ponieważ prowizoryczne remonty niewiele dawały, musiano zamknąć budynek na osiem lat, od 1980 do 1988 roku. Gruntownie odnowiony oddano do użytku 25 maja 1988 roku, w 101. rocznicę urodzin Ojca Pio.

 

Wejścia do kościoła Matki Bożej Anielskiej bronią ciężkie, rzeźbione drzwi z brązu, pokryte zielonkawą patyną. Płaskorzeźby na obu skrzydłach przedstawiają ważne wydarzenia związane z Ojcem Pio. W jednej z kwater zobaczymy Jana Pawła II modlącego się przed postacią Świętego wchodzącego do nieba. Napis na drzwiach – „Matko Boża, módl się za nami” – odnosi się nie tylko do imienia, któremu został poświęcony kościół, ale również do najważniejszego i najcenniejszego zabytku, jaki znajdziemy w jego wnętrzu. W ołtarzu głównym znajduje się sporych rozmiarów drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbiona w XVII wieku przez nieznanego artystę ze szkoły neapolitańskiej. Madonna della Libera (Matka Boża Wyzwolenia), jak ją nazwali miejscowi, jest patronką Pietrelciny. Swoją nazwę zawdzięcza cudownemu uwolnieniu mieszkańców miasta od cholery w 1854 roku.

 

Kościół jest trójnawowy, zaprojektowany na planie krzyża greckiego. W nawie głównej, nad cudowną figurą, znajduje się pokaźnych rozmiarów obraz Wieczerzy Pańskiej, a u stóp ołtarza tabliczka informująca, że w tym miejscu Ojciec Pio odprawiał Msze Święte w latach 1910-1916. Tu też odprawił swoje prymicje 14 sierpnia 1910 roku.

 

Pośrodku nawy głównej, po prawej stronie, wzrok przykuwa wielki relikwiarz, w którym umieszczono rękawiczkę Świętego, kosmyk jego włosów i skórę z miejsc naznaczonych stygmatami. Po przeciwległej stronie – figura klęczącego Ojca Pio z wzniesionymi na modlitwie rękoma. W nawie prawej umieszczono konfesjonał Ojca Pio z lat 1910-1916. Z lewej nawy wchodzi się do biura informacji dla pielgrzymów.

 

www.doojcapio.pl

Znajdź pielgrzymkę dla siebie

Data wyjazdu

-

Reklama

  • Do grobu Ojca Pio
  • Inne kierunki
Misja Travel 09-16.05.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO + SANKTUARIA + UROKLIWE MIASTECZKA WŁOSKIE   Zwiedzane miejsca: Diviono

Misja Travel 07-14.10.2017

PIELGRZYMKA DO GROBU OJCA PIO + SANKTUARIA   Zwiedzane miejsca: Divino Amore, Rzym, Watykan, Mont

Camino 28.04-7.05.2017

Pielgrzymka do Matki Bożej Pompejańskiej i św. Ojca Pio   Zwiedzane miejsca: Padwa, Rocap

Mondo Travel 03-08.04.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO Z ODNOWIENIEM ŚLUBOWANIA MAŁŻEŃSKIEGO   Zwiedzane miejsca: Rzym, Waty

Misja Travel 23.04-01.05.2017

PIELGRZYMKA DO WŁOCH I GROBU OJCA PIO + WYPOCZYNEK   Zwiedzane miejsca: Rzym, Watykan, Monte Cas

Mondo Travel 18-25.09.2017

PIELGRZYMKA DO OJCA PIO W ROCZNICĘ ŚMIERCI   Zwiedzane miejsca: Monte Cassino, Pompeje, Neapol,

El Travel 18.03-01.04.2017

SANKTUARIA I STOLICE EUROPY   Zwiedzane miejsca: Turyn, Lourdes, Santiago de Compostela, Fatima,

Pax 3.12-14.12.2016

MEKSYK - PIELGRZYMKA DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ Z GWADELUPE   Zwiedzane miejsca: Gwadelupe, Chol

You are here:   HomePrzewodnikPietrelcinaPietrelcina - Kościół Matki Bożej Anielskiej

Kontakt

doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
ul. Korzeniaka 16, 30-298 Kraków
tel. +48 12 623 80 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nasza księgarnia e-serafin.pl

Głos Ojca Pio
zobacz NOWY NUMER

Głos Ojca Pio
zamów PRENUMERATĘ

polecamy książki Wydawnictwa Serafin
    Moje życie w bliskości Ojca Pio. Tajemny dziennik duchowy Dzień dobry z Ojcem Pio. Niezwykły notatnik Dar języków Święty Feliks przyjaciel dzieci